Dwuskrzydlak chiński
Dipteronia sinensis


Data modyfikacji: 5 kwietnia 2014Występowanie. Gatunek pochodzi z Chin.

Opis. Rośnie w postaci drzewa o wysokości do 10 m i szerokości korony do 7 m. W Europie w uprawie rośnie głównie jako krzew. Liście złożone z 7-15 listków, do 40 cm długości, grubo piłkowanych. Owoce w postaci spłaszczonych, oskrzydlonych, podwójnych orzeszków do 2,5 cm średnicy. Niedojrzałe mają czerwoną barwę, dojrzałe rozpadają się. Kwitnie latem. Kwiaty bardzo drobne, średnicy 2,5 mm, barwy zielonkawej lub białawej. Zebrane są w duże, wyprostowane wiechy długości do 30 cm. Do Europy gatunek został sprowadzony około 1900 r. W Polsce spotykany jedynie w kolekcjach dendrologicznych.

Uprawa. Odporność na mróz niepełna w naszych warunkach. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Preferuje gleby żyzne, wilgotne.

Dębiany. Porcja nasion 10 g została zamówiona 10 listopada 2009 w firmie Florpak. Nasiona pochodzą z Chin. Zostały przysłane 6 kwietnia 2010. Do doniczek zostały wysiane 10 kwietnia 2010, a siewki pojawiły się wczesną wiosną 2011. Wiosnę 2010 doniczka spędziła w chłodnej piwnicy, lato na zewnątrz, a zimę znów w piwnicy, gdzie w czasie silnych mrozów temperatura spadła do -2 stopni. Kolejną zimę rośliny spędziły w doniczkach na zewnątrz. Mróz ich nie uszkodził. Ale też i zima nie była szczególnie mroźna, tyle że bardzo długa i śnieżna. Jeden z egzemplarzy jest zmutowany i posiada łaciate gałązki.