Dławisz okrągłolistny
Celastrus orbiculatus Thunb.


Data modyfikacji: 9 stycznia 2017

 
Występowanie. Gatunek pochodzi z północno-wschodnich Chin, Korei, Japonii i dalekiego wschodu Rosji.

Opis. Jest pnączem wspinającym się po podporach na wysokość 10 - 15 m. Rośnie bardzo szybko. Nadaje się do posadzenia przy gołym pniu wysokiego drzewa, np. sosny. Wykształca wtedy dość wysoko główną koronę i tworzy malowniczą, zieloną i nieco roztrzepaną kolumnę. Posadzony bez podpory tworzy szerokie, gęsto ulistnione krzewy osiągające wysokość 1,5-3 m. Kora pędów jest ciemnoszara, z głębokimi, podłużnymi lub skośnymi pęknięciami. Często pędy splatają się w wiązki po kilka. Liście wykazują znaczną zmienność kształtu. Najczęściej są zaokrąglone, szerokoeliptyczne, ciemnozielone, błyszczące, długości do 10 cm. Rośliny rosnące na słonecznym stanowisku przebarwiają się jesienią na żółto. Kwiaty drobne, białawo-zielonkawe, jednopłciowe, bez wartości zdobniczej. Kwiatostany rozmieszczone są prawie na całej długości jednorocznego pędu. Atrakcyjne owocostany w postaci spłaszczonych, kulistych żołto-pomarańczowych torebek z czerwoną osłonką w środku, pokrywającą nasiona.

Uprawa. Dławisz wymaga gleby świeżej, piaszczysto-gliniastej. Dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i słonecznych. Jest dość odporny na suszę. Rośliy starsze mrozoodporne, a u młodych mogą przemarzać wierzchołki pędów. W dobrych warunkach pędy po roku mogą osiągnąć długość około 3 m, a po 5 latach 10 m. Kwitną i owocują rośliny 5-8 letnie. Rośliny rozmnażane wegetatywnie rozpoczynają kwitnienie wcześniej. Dość dobrze znosi przesadzanie. W miejscu uszkodzonych korzeni powstają odrosty korzeniowe, które można wykorzystać do rozmnożenia rośliny.


 
Dębiany. Sadzonka wysokości 60 cm została kupiona 16 kwietnia 2008 w sklepie z materiałami budowlanymi Agro-Helena w Dywitach. Roślinka była przeceniona, pozostałość po ubiegłorocznej ofercie. Na innych roślinkach były już listki, ale wybrałem taki egzemplarz, który miał tylko zielone pąki. Pnącze posadziłem 19 kwietnia 2008 przy słupie elektycznym od południowej strony domu. Słup jest paskudny, betonowy, szpeci otoczenie domu, niech więc służy jako podpórka pod pnącze. Drugi egzemplarz, żeński, dostałem w prezencie z Suwałk. Jest to odrost korzeniowy z owocującej rośliny. Nasiona pochodzą z Arboretum SGGW w Rogowie. Przysłane 3 lutego 2015, porcja owoców o wadze 2,9 g, 120 nasion. Wysiane zostały do doniczki 8 lutego 2015 po uprzednim moczeniu przez dobę w ciepłej wodzie, a następnie wstawione do stratyfikacji do zimnej piwnicy. Wiosną doniczka została wystawiona na zewnątrz i wkrótce pojawiły się siewki.