Dereń wielkolistny
Cornus macrophylla Wallich, Cornus brachypoda Mey, Swida macrophylla Soják


Data modyfikacji: 20 lutego 2016


 
Występowanie. W naturze dereń wielkolistny występuje we wschodniej Azji - Chinach, Japonii, Himalajach, w lasach na wysokości 1200 - 1800 m.n.p.m.

Opis. Rośnie w postaci drzewa do wysokości 15 m i szerokości do 10 m. Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty obupłciowe, pachnące, zapytane przez owady. Owoce o średnicy około 6 mm, jadalne na świeżo lub po przetworzeniu. Drzewo ozdobne, o pokroju przypominającym dereń pagodowy.

Uprawa. Roślina mało wymagająca. Rodzaj i kwasowość gleby dowolna, ale powinna być wilgotna. Stanowisko słoneczne lub półcienieste.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami została przysłana 25 marca. Nasiona pochodzą z Chin. 1000 nasion waży 75 g. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (szymonp20) 2 września 2008, przysłana 11 września 2008. Dereń ten został posadzony niedaleko stawu, koło derenia białego. Kolejna porcja nasion, 10 g (210 szt.) przysłana została z Dendrony 1 lutego 2016. Jeszcze jedna została przysłana 10 lutego 2016 z Florpaku (175 nasion). Wysiane zostały do doniczki 13 lutego 2016 po uprzednim moczeniu przez dobę w wodzie, a następnie wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Niestety, nic z tych nasion nie wzeszło. 
Rozmnażanie. Nasiona najlepiej siać bezpośrednio po zbiorze w zimnym inspekcie. Nasiona przed siewem muszą być oddzielone od miąższu owoców, które zawierają inhibitory hamujące kiełkowanie. Nasiona suche, przechowywane powinny być poddane zimnej stratyfikacji przez 3-4 miesiące i wysiane możliwie wczesną wiosną. Kiełkowanie też ułatwia skaryfikacja nasion, jak też ciepła stratyfikacja poprzedzająca zimną. Kiełkowanie nasion może trwać nawet 18 miesięcy lub więcej. Młode siewki pikować do doniczek i pierwszą zimę należy chronić je pod osłonami przed mrozem. Na wiosnę można wystawić je na zewnątrz, gdy już nie będzie ryzyka przymrozków. Roślinę można też rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych w lipcu i sierpniu.