Dereń rozłogowy 'Kelseyi'
Cornus stolonifera 'Kelseyi'


Data modyfikacji: 1 stycznia 2013


 
Zakup z dnia 27 września 2007 w sklepie Olkwiat w Olsztynie, na Zatorzu. Forma karłowa, do 70 cm wysokości, ale za to krzew rośnie wszerz ze względu na odrosty korzeniowe. Gęste zielone liście, mniejsze niż u innych dereni, przebarwiają się jesienią na pomarańczowo. Zimą, po opadnięciu liści ozdobne czerwone pędy. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę, dość wilgotną – warto więc sadzić go w parkach nad brzegami zbiorników lub cieków. W miejscach suchych rośnie słabiej. Polecany jest do sadzenia w grupach jako roślina okrywowa. Najlepsze efekty uzyskuje się sadząc 3 – 5 szt. na 1m2.

Dereń ze zdjęcia zmienił miejsce pobytu bez mojej zgody. W jego miejsce kupiłem następnego 30 maja 2008 w tym samym miejscu. Posadziłem go też tam gdzie był ten skradziony.

Roślina po kupieniu była ładna, dorodna, gęsto ulistniona, rosła w lekkim torfie. Jednak do takich ładnie wyglądających roślin podchodzę z dystansem. Zwykle są nafaszerowane dużą ilością nawozów. Często po posadzeniu w gruncie mocno to odchorowują i szybko tracą piękny wygląd. Znacznie lepiej przyjmowały mi się rośliny, które były w sklepach w marnym stanie, przetrzymywane były w trudnych warunkach, przesuszane. Są one dobrze zahartowane i w gruncie bardzo szybko zaczynają pięknie rosnąć. Dereń ten jednak po posadzeniu w gruncie nie stracił nic na swoim wyglądzie.