Dereń pagodowy
Cornus controversa Hemsl.


Data modyfikacji: 10 czerwca 2018

 
Występowanie. Gatunek rodzimy dla Dalekiego Wschodu.

Opis. Jest to drzewo średniej wielkości, bardzo dekoracyjne. W swojej ojczyźnie dorasta do 20 m wysokości, u nas wysoki krzew lub małe drzewko. Posiada piętrowy układ poziomych, lekko przewisających gałęzi. Liście owalne, naprzemianległe, z wierzchu lśniąco zielone, a od spodu szare. Jesienią przebarwiają się na piękny purpurowoczerwony kolor. Wczesnym latem pojawiają się duże, szerokie i płaskie baldachogrona drobnych kremowych kwiatów, o średnicy do 15 cm. Jesienią na drzewie są kuliste niebiesko-czarne owoce, a liście przebarwiają się na czerwony kolor. W Polsce dereń pagodowy jest jeszcze rzadko spotykany. Efektowny wygląd zachęca do sadzenia go w reprezentacyjnych miejscach.

Uprawa. Jest mrozoodporny, ale w młodości jest dosyć wrażliwy i wymaga okrycia. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatrów, gleba próchnicza, żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro 1 października 2007 od użytkownika o nazwie wiarogodny. Przesyłka z krzewem dotarła do Olsztyna 5 października 2007. Roślinka była zdrowa, dorodna. Zimę spędziła w nieogrzewanym pomieszczeniu, a wiosną 2008 została wysadzona do gruntu. Rośnie między dworem a mniejszym stawem. Roślina latem źle wygląda, listki na niej usychają, tak jakby roślinie brakowało wody. Podejrzewam gryzonie o to, że podgryzają korzenie.Po zimie 2010/11 drzewko bardzo źle wyglądało i w końcu główny pień usechł. Jednak po wycięciu pnia w jego miejsce bardzo szybko wyrosły nowe pędy. Jeden najsilniejszy został pozostawiony, a pozostałe wycięte i znów dereń przyjął formę drzewka.