Dereń kwiecisty f. rubra
Cornus florida f. rubra Schnelle


Data modyfikacji: 26 czerwca 2018


 
Występowanie. Krzew pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Dereń ten rośnie w formie szerokiego krzewu, dorasta do 5 m wysokości. Jest bardzo dekoracyjny, szczególnie w okresie kwitnienia. Dereń ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Duże podsadki kwiatowe mają kolor różowy i otaczają zielone kwiaty. Kwitnie w maju. Owoce są szkarłatnoczerwone, długości 1 cm. Liście sezonowe, duże, owalne, często lekko skręcone lub pomarszczone do 15 cm długości, w kolorze zielonym, jesienią przebarwiają się wspaniale na kolory od szkarłatnoczerwonych aż do fioletowo- czerwonych.

Uprawa. Krzew ten wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatrów, gleby próchniczej, żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej.

Rozmnażanie. Odmiana może być rozmnażana z nasion.

Dębiany. Sadzonka pochodzi ze szkółki w Przytoku koło Zielonej Góry. Zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 października 2007, a przysłana została 5 października 2007. Krzew rośnie między mniejszym stawem a nowszą cześcią dworu, w pobliżu jabłoni 'McIntosh'. Po raz pierwszy zakwitł w czerwcu 2018.


Kolejnych pięć zdjęć zostało zrobionych 26 marca 2017 w ogrodzie botanicznym w miasteczku Höxter, położonym w Nadrenii Północnej-Westfalii, Niemcy.