Dereń kwiecisty
Cornus florida L.


Data modyfikacji: 8 kwietnia 2018


 
Występowanie. Krzew ten pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Jest to szeroki krzew, bardzo dekoracyjny, osiągający 5 m wysokości. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w okresie kwitnienia, w maju. Kwiaty są drobne, zielonkawe, zebrane w główkowate kwiatostany, otoczone białymi podsadkami. Owoce posiadają długość około 1 cm i mają szkarłatnoczerwoną barwę. Liście zielone, owalne, przebarwiają się jesienią na barwę od szkarłatnoczerwonej do fiolotowoczerwonej.

Uprawa. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatrów, słoneczne, gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekko wilgotna.

Dębiany. Roślina pochodzi ze szkółki w Przytoku koło Zielonej Góry. Kupiona została 21 sierpnia 2007 poprzez aukcje internetowe Allegro. Posadzona w gruncie nie przetrwała zimy 2008/2009. Następna roślina zamówiona została 7 września 2009 poprzez aukcje interneowe Allegro od sprzedawcy slaniel, a przysłana 15 września 2009. Krzew został podsadzony mędzy dworem a mniejszym stawem, w pobliżu jabłoni 'McIntosh'. Pąki kwiatowe po raz pierwszy pojawiły się na krzewie w marcu 2015 roku. Gdy 27 marca 2015 zobaczyłem żółte, drobne kwiaty na krzewie, to dopiero się okazało, że nie jest to dereń kwiecisty. Na podstawie łuszczącej się cienkimi płatami kory rozpoznałem, że jest to dereń japoński. Kolejna roślina została kupiona poprzez internet z Gospodarstwa Szkółkarsko-Pasiecznego miododajne. Przysłana została 6 marca 2015. Roślina miała wysokość 60 cm.

Kolejnych 6 zdjęć zostało zrobionych 26 marca 2017 w ogrodzie botanicznym w Höxter, Niemcy.