Dereń kousa odm. chińska
Cornus kousa var. chinensis Hence


Data modyfikacji: 3 kwietnia 2017


 
Opis. Jest to duży krzew wyrastający do 5-6 m wysokości. Od gatunku różni się większymi kwiatami, liśćmi oraz trochę silniejszym wzrostem. Liście o falistym brzegu, długości 5-10 cm. Jesienią przebarwiają się na karmazynowo-purpurowy kolor. Kwiaty zielonkawo-kremowe, z czterema białymi przysadkami do 6 cm długości. Kwitnie w końcu maja i na początku czerwca. Owoce różowo-czerwone, około 2 cm średnicy, jadalne.

Uprawa. Stanowisko powinno być osłonięte i ciepłe, słoneczne lub półcieniste. Młode rośliny należy zabezpieczać na zimę. Starsze są wytrzymałe na niskie temperatury. Przyrost roczny około 20 cm.

Dębiany. Derenia tego zamówiłem 7 kwietnia poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika d211. Przesyłkę z rośliną wysokości około 30 cm dostałem 10 kwietnia. Jednak z powodu upalnego lata roślina nie przetrwała pomimo systematycznego podlewania. Następna sadzonka została zamówiona 30 października 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika Ciemiernik1 (szkółka Garden of Dreams). Zimę spędziła w doniczce w piwnicy, a na stałe miejsce do gruntu została wysadzona 2 maja 2009. Rośnie w pobliżu wierzby płaczącej przy mniejszym stawie.


Odmianę tę spotkałem 17 grudnia 2016 w ogrodzie botanicznym we Freisingu, koło Monachium.