Dereń japoński
Cornus officinalis Torr. ex Dur.


Data modyfikacji: 26 czerwca 2018


 
Występowanie. Japonia i Korea.

Opis. Jest to krzew lub niewielkie drzewko, dorastające do wysokości 10 m. Kwitnie wczesną wiosną na żółto, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty są drobne, pachnące i miododajne. Liście mają kształt jajowaty, na końcu są zaostrzone, ciemnozielone, od spodu jasnozielone. Jesienią liście derenia przebarwiają się na piękny czerwony kolor, bardzo dekoracyjny. Owocem jest pestkowiec do 15 mm długości, koloru czerwonopomarańczowego.

Uprawa. Dereń japoński preferuje stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie na glebie każdego rodzaju, musi jednak być przepuszczalna. Jest średnio odporny na suszę, tolerancyjny wobec odczynu gleby.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro 1 października 2007 od użytkownika o nazwie wiarogodny. Przesyłka z krzewem dotarła do Olsztyna 5 października 2007. Roślinka była zdrowa, dorodna. Rośnie niedaleko stawu, w pobliżu innych dereni. Roślina po raz pierwszy zakwitła w 2014 roku, a pierwsze owoce zawiązały się w 2018 roku. Porcja 10 g nasion została przysłana z Florpaku 12 marca 2015. Nasiona pochodziły z Chin. Niemal wszystkie posiadały dziury po jakichś szkodnikach. Zostały wysiane do doniczki 15 marca 2015 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona d o ogrodu. Jesienią doniczka została schowana z powrotem do piwnicy, a siewki pojawiły się wiosną następnego roku.
Następny dereń japoński był kupiony jako dereń kwiecisty 7 września 2009 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy slaniel, a przysłany 15 września 2009. Krzew został podsadzony mędzy dworem a mniejszym stawem, w pobliżu jabłoni 'McIntosh'. Pąki kwiatowe po raz pierwszy pojawiły się na krzewie w marcu 2015 roku. Gdy 27 marca 2015 zobaczyłem żółte, drobne kwiaty na krzewie, to dopiero się okazało, że nie jest to dereń kwiecisty. Na podstawie łuszczącej się cienkimi płatami kory rozpoznałem, że jest to dereń japoński. Pierwsze owoce pojawiły się w 2018 roku.Siedem kolejnych zdjęć zostało zrobionych 1 listopada 2017 w ogrodzie botanicznym w Pekinie.