Dereń jadalny 'Titus'
Cornus mas 'Titus'


Data modyfikacji: 8 listopada 2016


 
Pochodzenie. Odmiana słowacka. Została wyhodowana przez Instytut Badawczy Sadownictwa i Roślin Ozdobnych w Bojnicach k. Prievidzy.

Opis. Odmiana osiąga wysokość do 3,5 m. Główne pędy pionowe bardzo długie, boczne cienkie i zwisające. Kwitnie w pierwszej połowie marca. Owoce duże, ciemnoczerwone, kwaśne, kształt owalny lub gruszkowaty. Średnia masa pestki 0,42 g, miąższu 2,02 g. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia. Zerwane z krzewu owoce nadają się do przechowywania.

Uprawa. Dereń jadalny lubi żyzne, wilgotne gleby, o odczynie od obojętnego do zasadowego. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Do obfitego owocowania potrzebuje towarzystwa innych odmian. Kwiaty odporne na wiosenne przymrozki.

Dębiany. Roślina została kupiona 13 września 2015 podczas Międzynarodowego Festiwalu Derenia w Arboretum Bolestraszyce. Pochodzi ze Szkółki Cornus. Roślina miała wysokość 115 cm i posiadała już pąki kwiatowe. Do gruntu została posadzona 27 września 2015. Rośnie w piątym rzędzie dereni od strony stawu, na pozycji 3 od strony rowka wodą, między odmianami 'Shan' i 'Radost'.