Dereń jadalny 'Juliusz'
Cornus mas 'Juliusz'


Data modyfikacji: 15 wrześna 2017


 
Pochodzenie. Odmiana polska, wyhodowana w Arboretum w Bolestraszycach, zgłoszona do rejestracji. Pochodzi z siewu nasion uzyskanych z krzewu posadzonego w XIX wieku , rosnącego w posiadłości Drużbackich w Prałkowcach. Nazwa odmiany nadana na cześć Juliusza Słowackiego.

Opis. Odmiana o dużej sile wzrostu, rozłożysta. Barwa owoców czerwono-różowa.. Owoce są niewielkie, kulistego kształtu, średnia masa 2,7 g, średnia długość 18 mm. Pestka jest mała, średnio 13 % masy owocu. Zawartość witaminy C 45 mg%, cukrów 11%, kwasów 3,0 %. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia. Spośród polskich odmian posiada najkrótszy okres zbioru. Odmiana dobra do kiszenia, na soki, do zakwaszania przetworów z innych owoców.

Dębiany. Sadzonka pochodzi ze szkółki Carya z Milanówka. Została przysłana 12 marca 2013. Miała wysokość 115 cm. Roślina szczepiona metodą okulizacji. Do gruntu została posadzona . Rośnie w pierwszym rzędzie głównej alejki w ogródku, trzecia z kolei w rzędzie, między odmianami 'P5' i 'Słowianin'. Roślina jednej zimy mocno ucierpiała od mrozu i prawie wymarzła. Odbiła jednak z okolicy miejsca szczepienia i trudno stwierdzić, czy młody pęd pochodzi z części szlachetnej czy podkładki. Następna sadzonka również pochodzi ze szkółki Carya z Milanówka. Została przysłana 13 października 2015. Miała wysokość 62 cm.*Opis pochodzenia i cech odmiany na podstawie informatora wydanego przez Arboretum i Zakład Fizjografii Bolestraszyce, 2015.