Dereń jadalny 'Bolestraszycki'
Cornus mas 'Bolestraszycki'


Data modyfikacji: 15 września 2017


 
Pochodzenie. *Zarejestrowana polska odmiana uzyskana w arboretum w Bolestraszycach. Jest to siewka z nasion z krzewu posadzonego w XIX wieku, rosnącego na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, we Floriance koło Zwierzyńca w dawnej posiadłości Zamojskich.

Opis. Odmiana o wzniesionych gałęziach. Owoce dojrzewają równomiernie w pierwszej połowie września. Są największe spośród polskich odmian. Zawierają dużo witaminy C (41 mg%), pektyny, cukry (16%), kwasy 2,8 %. Średnia masa owocu 3,3 g, średnia długość owoców 25 mm. Średni udział pestki w masie owocu 14 %. Mają kształt gruszkowaty i ciemnowiśniową barwę. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na nalewki i na przetwory. Nadajaą się do zakwaszania i barwienia przetworów z innych owoców o mdłym smaku.

Dębiany. Roślina pochodzi ze szkółki Carya z Milanówka. Zamówiona została 3 września 2013, a przysłana 8 października 2013. Drzewko szczepione, wysokości 82 cm. Rośnie w rzędzie od strony domu nr 3, posadzone jako drugie z kolei, między odmianami 'Swietljaczok' i 'Flava'.
*Opis pochodzenia i cech odmiany na podstawie informatora wydanego przez Arboretum i Zakład Fizjografii Bolestraszyce, 2015.