Dereń błękitny, dereń jedwabny
Cornus amomum Mill., Cornus sericea L., Cornus cyanocarpus Moench, Cornus coerulea Lam.


Data modyfikacji: 4 czerwca 2010


  Sadzonkę tego krzewu zamówiłem poprzez aukcje internetowe Allegro 1 października 2007 z gospodarstwa szkółkarskiego w Bełchatowie SebastianWiev. Do Dębian sadzonka dotarła 5 października, a dzień później posadziłem ją na dereniowej łączce nad stawem.

Dereń błękitny pochodzi ze wschodnich stanów USA. W Polsce osiąga do 3-4 m wysokości i 3-4 m średnicy korony. Tworzy krzewy z rozpostartymi gałęziami. Pędy mają czerwone lub purpurowe zabarwienie. Liście osiągają nawet do 12 cm długości, barwy ciemnozielonej, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo. Kwiaty kremowe w gęstych, płaskich kwiatostanach, dekorują krzew w maju i czerwcu. Owoce dekoracyjne, ciemnoniebieskie, które mogą przybierać również zabarwienie szaroniebieskie lub nawet białe.

Wymaga stanowiska słoneczne lub w półcienia, wilgotnego podłoża, gleby żyznej wapiennej lub lekko kwaśnej. Krzew jest odporny na mróz. Znalazł swoje miejsce w Dębianach niedaleko stawu, na dereniowej łączce. Dereń błękitny jest w pełni odporny na nasz klimat, ale w dalszym ciągu jest bardzo rzadko spotykany. Można go zobaczyć głównie w uprawie amatorskiej poza ogrodami botanicznymi i arboretami.
 
Nasiona pochodzą z arboretum w Kudypach (18 września 2007).