Dawidia chińska, drzewo chusteczkowe
Davidia involucrata Baill.


Data modyfikacji: 5 sierpnia 2018


 
Występowanie. Południowe Chiny.

Opis. Drzewo dorasta do 8 m wysokości. Największą ozdobą drzewa są pojawiające się w maju kwiaty, otoczone białymi, delikatnymi podsadkami podobnymi do chusteczek o długości 15-20 cm.

Uprawa. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, gleba żyzna. W pierwszym roku po posadzeniu należy okryć w czasie mroźnej zimy.

Dębiany. Sadzonkę kupiłem z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, która została przysłana 9 grudnia 2008. Do gruntu została posadzona 29 maja 2010. Rośnie blisko domu, koło pomnikowej lipy.



 






Postępowanie z nasionami. Nasiona powinny być wysiane do podłoża złożonego z torfu wysokiego (pH 5.5-7.0), piasku lub perlitu oraz nawozu z małą zawartością azotu. Można wykorzystać gotowe podłoże do wysiewu nasion. Podłoże powinno być luźne i wilgotne, ale nie mokre. Nasiona długo kiełkują. Można to przyspieszyć poprzez skaryfikację nasion, t.j. uszkadzając mechanicznie skorupę nasiona. Dzięki temu skorupa lepiej wchłania wodę. Skaryfikację można przeprowadzić wykorzystując papier ścierny lub nacinając skorupę żyletką. Następnie należy moczyć nasiona 24 godziny w ciepłej wodzie. Zamiast skaryfikacji można przeprowadzić stratyfikację przez kilka miesięcy. Nasiona należy wysiać przykrywając je 1,5-centymetrową warstwą piasku lub podłoża. Chronić podłoże przed wysychaniem przykrywając np. szybą. Gdy roślina wzejdzie usunąć przykrycie i delikatnie podlewać. Chronić preparatami przeciwgrzybowymi. Chronić siewki od silnego słońca. Utrzymywać wilgotne, ale nie mokre podłoże i temperaturę 20-25 stopni. Podrośnięte siewki pikować. Nawozić, gdy zaczną szybko wzrastać. Na stałe miejsce wysadzać jesienią.

Dwa nasiona zostały zamówione 24 stycznia 2007 roku poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie akex. Zostały przysłane tydzień później. Nasiona były zaprawione środkiem przeciwgrzybowym. 2 lutego 2008 nasiona przetarłem papierem ściernym i namoczyłem w wodzie. Następngo dnia umieściłem w doniczkach wypełnionych mieszaniną piasku, ziemi ogrodowej i dobrze przekompostowanego obornika. Doniczkę wstawiłem do nieogrzewanego pokoju, temperatura +3 °C. Wiosną przeniosłem z doniczką i umieścilem w inspekcie. W 2008 jednak nasiona nie wzeszły. Zmarnowały się.

Kolejną porcję nasion (10g) zamówiłem w Florpak 23 listopada 2008. Dzie sztuki zostały przysłane 25 marca 2009. Zapakowałem je 28 marca 2009 do doniczki z mieszaniną piasku z odkwaszonym torfem i wstawiłem do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Wiosnę, lato i jesień doniczka spędziła na świeżym powietrzu, a na kolejną zimę wróciła znów do piwnicy. W połowie kwietnia 2010 doniczka została ponownie wyniesiona na świeże powietrze i 2 tygodnie później zauważyłem już kiełkujące roślinki. Uzyskałem 3 siewki. Jeszcze jedna porcja 5 nasion została przysłana z Florpaku 13 lutego 2015.  Niestety, nie udało mi się uzyskać siwek z tych nasion.