Dąb wielkoowocowy, dąb wielkolistny
Quercus macrocarpa


Data modyfikacji: 13 marca 2013

 
Żołędzie zostały zebrane w ogrodzie botanicznym w Walencji w Hiszpanii. Zostały powkładane do ziemi w doniczkach 4 października, łącznie 32 sztuki. Liczę na to, że kilka drzew z tego wyhoduję. Prawdopodobnie kilka żołędzi zostało wygrzebanych z doniczki przez myszy. Musiałem doniczki osłonić koszyczkami na cebulki. Dodatkowo została zamówiona sadzonka 23 listopada 2008 przez aukcje internetowe Allegro (VERDE_eu). Kilkumiesięczna siewka wysokości 20 cm została przysłana 26 listopada. Będą dęby z różnych źródeł.

Dąb ten preferuje stanowiska wilgotne, dobrze nasłonecznione.


Żołędzie z Walencji zostały wsadzone w październiku 2008 do doniczek z mieszaniną odkwaszonego torfu z piaskiem i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Wiosną doniczki zostały wystawione na zewnątrz, w cieniste miejsce pod młodym bukiem. Pod koniec wiosny większość nasion wzeszła, a jesienią wiele sadzonek miało 40-50 cm wysokości.

Kolejną porcję nasion dębu wielkoowocowego z ogrodu botanicznego w Walencji dostałem w paczce 22 października 2010. Do doniczki z mieszaniną odkwaszonego torfu z piaskiem wsadziłem je 7 listopada 2010 i wstawiłem do chłodnej piwnicy. Doniczka została przykryta koszykiem do wysadzania cebulek, aby ochronić je przed myszami, które lubią grzebać w doniczkach w poszukiwaniu smakołyków. Żołędzie te były mniejsze od tych, które sam przywiozłem dwa lata wcześniej.