Dąb burgundzki, dąb frędzelkowaty
Quercus cerris L.


Data modyfikacji: 3 listopada 2011


 
Występowanie. Dąb burgundzki pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji Mniejszej.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach, do 35 m wysokości. W Polsce rośnie słabiej i wolniej, osiąga około 20 m wysokości. Jest jednym z najładniejszych dębów. Tworzy drzewo o szerokiej, rozłożystej koronie. Liście sezonowe, skórzaste, zmienne w kształcie, wąskie, głęboko powcinane, błyszczące. Z wierzchu mają barwę ciemnozieloną, od spodu są jaśniejsze, nieco omszone. Jesienią przebarwiają się na żółtobrązowo. Kora ma barwę ciemnobrązową do ciemnoszarej, jest głęboko spękana, mocna i gruba. Kwiaty męskie są w postaci kotków z żółtymi pręcikami. Kwiaty żeńskie są małe, bezszypułkowe, pojedyncze lub w grupach. Żołędzie mają kształt owalny i długość do 2,5 cm. Do połowy przykryte są miseczką gęsto okrytą frędzelkowatym owłosieniem. Dęba burgundzkiego można spotkać w parkach w zachodniej części kraju. Niekiedy można spotkać go też w lasach, gdzie może się sam rozsiewać.

Uprawa. W młodości gatunek ten jest stosunkowo wrażliwy na niską temperaturę, ale w starszym wieku staje się wystarczająco odporny na mróz.

Roślina została zamówiona 9 lipca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Przesyłka z rośliną dotarła do Dębian 30 lipca. Druga sadzonka została zamówiona 29 października 2008 od sprzedawcy na aukcjach internetowych Allegro o nazwie grzesiekp86. Paczka z rośliną została przysłana 10 listopada. Kolejna roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro szymonp20. Przesyłka z rośliną została dostarczona 3 listopada 2011. Sadzonki dwie zimy przetrwały dwie zimy w doniczkach bez żadnych poważnych uszkodzeń. Nawet bardzo mroźna i długa zima 2009/10 nie uszkodziła sadzonek. Kolejna roslina pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, przysłana została 3 lipca 2014.