Dąb aliena
Quercus aliena Blume
Ang.: Oriental white oak


Data modyfikacji: 2 grudnia 2014Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w Korei, Japonii (Honshu, Shikoku i Kyushu), Chinach (prowincje Anhui, Gansu, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hebei, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Liaoning, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Sichuan, Yunnan i Zhejiang), oraz na Taiwanie. Do Europy dąb ten został sprowadzony w 1908 roku, ciągle jest jednak rzadkipoza miejscami naturalnego występowania.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach, dorastające do 30 m wysokości. Znane są mieszańce z innymi gatunkami dębów.

Uprawa. Dąb ten toleruje różne rodzaje gleby, nie powinien być jednak sadzony w podmokłych miejscach ze stojącą wodą. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Odporny jest na silne wiatry.

Dębiany. Sadzonki zostały zamówione 27 października 2009 we francuskiej firmie Sandeman Seeds, wspólnie z innymi użytkownikami forum Baza Drzew w Polsce. Paczkę z roślinami otrzymałem 6 grudnia 2009. Są to tegoroczne siewki, przysłane z gołym korzeniem, 3 szt., wysokości 15-21 cm. Nasiona pochodziły z Chin, z naturalnych stanowisk tego drzewa, rosnących w 5 strefie klimatycznej USDA. Liście na sadzonce zaczęły rozwijać się w połowie maja.