Czeremcha amerykańska (późna)
Prunus serotina Mill., Prunus eximia, Padus serotina (Ehrh.) Borkh.


Data modyfikacji: 29 marca 2014


 
Występowanie. Ojczyzną czeremchy amerykańskiej jest Ameryka Północna, gdzie występuje od Nowej Szkocji do Minnesoty i na południu do Florydy i Teksasu. Spotykana jest też w Arizonie i Mexico.

Opis. Jest to szybko rosnące drzewo o liściach sezonowych, osiąga wysokość do 18 m i szerokość korony do 8 m. Kwitnie w maju-czerwcu. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady. Owoce dojrzewają we wrześniu. Jadalne są owoce i nasiona, na surowo i mogą być wykorzystywane do przetworów. Jeżeli nasiona są zbyt gorzkie, nie powinny być spożywane, ponieważ zawierają zbyt dużą ilość substancji toksycznych.

Uprawa. Drzewo odporne na mróz do strefy 3 USDA, czyli w warunkach polskich całkowicie odporne. Lubi glebę wilgotną dowolnego rodzaju - od piaszczystych po gliniaste, odczyn gleby od kwaśnego po zasadowy. Gleba powinna być przepuszczalna, bez stojącej wody. Nie lubi stanowisk w pełni cienistych. Przycinać można na wiosnę.


Rozmnażanie. Nasiona wymagają chłodnej stratyfikacji przez 2-3 miesiące. Najlepiej jest je wysiewać do zimnego inspektu jesienią bezpośrednio po zbiorze. Nasiona stratyfikowane należy wysiewać do inspektu możliwie wcześnie na wiosnę. Chronić nasiona przed myszami i innymi gryzoniami. Nasiona wschodzą wolno, nawet 18 miesięcy. Gdy siewki są wystarczająco duże, należy przepikować je do oddzielnych doniczek. Powinny dalej rosnąć w miejscu osłoniętym, a zimę spędzić w miejscu chroniącym od mrozu. Na stałe miejsce do gruntu wysadzać wiosną lub wczesnym latem, gdy minie ryzyko późnych przymrozków. Czeremchę amerykańską można rozmnażać także wegetatywnie poprzez sadzonki półzdrewniałe, pobierane w lipcu-sierpniu. Do rozmnażania można też wykorzystywać szybko rosnące pędy ścinane wiosną lub wczesnym latem.

Dębiany. Drzewko wysokości około 1,5 m zostało kupione 11 września 2008 w PUDIZIE w Olsztynie. Na drzewku były już dojrzałe owoce, dość smaczne, tyle że małe. Zimę drzewko spędziło w chłodnej, jasnej piwnicy, a do gruntu na skraju parku zostało wysadzone 11 kwietnia 2009. Podczas porządkowania zarośli pod linią energetyczną w 2013 roku drzewko zostało zniszczone. Dwa inne drzewka, wyhodowane z nasion, zostały wysadzone do gruntu 23 listopada 2013. Rosną niedaleko dwóch dużych dębów na skraju parku.


 
Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami dotarła 25 marca. Nasiona pochodzenia krajowego.