Cyprysowiec Leylanda
xCuprocyparis leylandii (A.B.Jacks. et Dallim.) Farjon, Cupressocyparis leylandii (A.B.Jacks. et Dallim.) Dallim., Callitropsis × leylandii (A.B. Jacks. & Dallim.) D.P. Little, ×Cupressocyparis leylandii (A.B. Jacks. & Dallim.) Dallim., Cupressus leylandii A.B. Jacks. & Dallim.


Data modyfikacji: 21 czerwca 2010


 
Sadzonka została zamówiona 30 października 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika Ciemiernik1 (szkółka Garden of Dreams), przysłana została 5 listopada. Do gruntu na zboczu roślina została posadzona 10 kwietnia 2010. Kolejny egzemplarz został znaleziony 14 czerwca 2010 w centrum ogrodniczym Ol-flora w Wójtowie koło Olsztyna. Przy nazwie gatunku był jeszcze napis "GROEN". Nie wiem, czy jest to nazwa odmiany, czy tylko określenie, że zielony. Cyprysowiec ten został posadzony 19 czerwca 2010 po południowej stronie nowszej części dworu.

Jest to mieszaniec międzyrodzajowy Cupressus macrocarpa × Chamaecyparis nootkatensis. Powstał samorzutnie w Anglii w 1888 roku z nasion zebranych przez C. J. Leylanda. Drzewo to zalecane jest do rejonów o cieplejszym klimacie. Korona ma kształt szerokokolumnowy lub stożkowaty. Młodsze drzewa mają luźną koronę, która w starszym wieku się zagęszcza. Kora ma barwę ciemnozieloną. Pędy są płasko rozgałęzione, pokryte drobnymi, grzbiecistymi łuskami, ostro zakończonymi i brzegiem często lekko piłkowanymi.


Gatnek nie jest w Polsce jeszcze popularny i trudno określić jego odporność na mróz. Na Dolnym Śląsku rosną już kilkunastoletnie egzemplarze. Pierwszy egzemplarz przezimował u mnie na zewnątrz w doniczce wkopanej w ziemię, a zima 2009/10 była wyjątkowo mroźna i długa. Jest to gatunek głównie kolekcjonerski. Może być sadzony jako soliter, ale też nadaje się na żywopłoty.