Cypryśnik błotny
Taxodium distichum Rich.
Ang.: Swamp Cypress, Bald Cypress


Data modyfikacji: 11 lutego 2017


 
Występowanie. Cypryśnik błotny pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Rośnie w formie drzewa. Dorasta u nas do 20-30 m wysokości. Pokrój drzewa jest stożkowaty, a u starszych egzemplarzy szerokocylindryczny. Korona jest regularna i gęsto ugałęziona. Pień jest pokryty cienką, czerwonobrązową korowiną. U nasady jest często mocno rozszerzony. Na glebie wilgotnej, bagnistej, szczególnie u drzew rosnących nad brzegami stawów i strumieni, drzewo tworzy charakterystyczne korzenie oddechowe, zwane pneumatoforami. Są to zgrubienia na korzeniach, wyrastające ponad powierzchnię gleby lub wody, w odległości kilku do kilkunastu metrów od pnia. Mają różną wielkość i kształt. Bywają stożkowate, kolankowate lub nieregularne. Korzenie te umożliwiają w bagnistej glebie dostep powietrza do całego systemu korzeniowego. Jesienią igły opadają wraz pędami, które zróżnicowane są na drewniejące i zielne. Igły na pędach drewniejących są łuskowate i ustawione spiralnie, natomiast na pędach zielnych są płaskie, miękkie, jasnozielone, ułożone grzebieniasto w dwa szeregi. Jesienią igły przebarwiają się na intensywny, pomarańczowobrązowy kolor.

Kwiaty męskie pojawiają się już jesienią, wyrastając na końcach tegorocznych pędów. Mają postać długich, zwisających, luźnych wiech. Żeńskie kwiaty mają postać kulistych, szyszkowatych kwiatostanów. Drzewa kwitną przed rozwojem igieł, na terenie Polski w kwietniu. Kuliste szyszki dojrzewają w pierwszym roku i rozpadają się po opadnięciu. Łuski szyszek zawierają pęcherzyki płynnej, czerwonej żywicy o silnym, przyjemnym zapachu.

Uprawa. Cypryśnik błotny jest dość odporny na niskie temperatury. Igły wiosną rozwijają się późno, w pierwszej połowie maja i dzięki temu późne przymrozki nie uszkadzają go. Stanowiska powinny być wilgotne. Odpowiednie są miejsca bezpośrednio na brzegach zbiorników wodnych, wysepek, na podmokłych, bagnistych łąkach. W naszych warunkach rośnie wolno, zwłaszcza młode drzewka. Wymaga miejsc słonecznych. Najefektowniej wygląda sadzony pojedynczo lub w niewielkich, luźnych grupach. Drzewo jest bardzo dekoracyjne, o oryginalnym wyglądzie. Szczególnie atrakcyjnie wygląda jesienią, gdy igły się przebarwiają.


 
Dębiany. Dwie sadzonki zamówione zostały poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 listopada 2007. Przesyłka z drzewkami dotarła 9 listopada. Igły przebarwione już na czerwonobrązowo. Zimę roślinki spędziły w nieogrzewanym pokoju. Od dłuższego czasu planowałem posadzenie tych drzew nad stawami. Na stałe miejsca wysadziłem cypryśniki 16 czerwca 2008. Kolejnego, ładnego cypryśnika kupiłem 14 września 2009 w PUDIZie w Olsztynie, a do gruntu, koło dwóch wcześniej kupionych, wysadziłem 18 września 2009.
Kolejne trzy zdjęcia zostały zrobione 14 siernia 2015 w Arboretum w Bolestraszycach.
Kolejne trzy zdjęcia zostały zrobione 29 sierpnia 2016 w Arboretum w Kilmun w Szkocji.
 
Cypryśnik błotny w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie, 8 lipca 2010.