Cyprysik nutkajski 'Pendula'
Chamaecypatis nootkatensis 'Pendula'


Data modyfikacji: 5 stycznia 2017

 
Pochodzenie. Odmiana Pendula została otrzymana w Holandii w szkółkach van Leeuwena przed 1884 r. W Polsce odmiana znana jest od 1896 r.

Opis. Stare okazy tych drzew osiągają u nas wysokość 20 m. Korona zbudowana jest luźno z przewisającymi gałęziami o szarozielonej barwie. Jest to wyjątkowo ozdobna odmiana, sadzona w parkach i ogródkach przed domami. Nadaje się jako główny element dekoracyjny. Jako sąsiedztwo dobrze jest stosować niskie, płożące rośliny.

Dębiany. Drzewko posadzone zostało w kwietniu 2003 roku, a do Dębian przyjechało z PUDIZ-u w Olsztynie. Cyprysiki nutkajskie są stosunkowo drogie w porównaniu z inymi drzewkami i do tego bardzo wolno rosną. Ale mimo to chciałem mieć w ogrodzie takie drzewo, które gdy urośnie, będzie w świetle księżyca przypominało jakieś straszydło w poszarpanym płaszczu, z wiszącymi płatami tkaniny. Będzie czym nocami straszyć gości, wprowadzać ich w mroczną atmosferę domu i okolicy. A jeżeli ja nie doczekam, to może inni będą korzystać z tego drzewa i straszyć nim mieszczuchów. Opowiadać będą o wampirach, strzygach i innych zmorach, będą opowiadać o cmentarzu w parku i ludziach, którzy żyli dawniej w tym domu.


Owoce cyprysika nutkajskiego