Cyprysik Lawsona 'Elwood's Gold'
Chamaecyparis lawsoniana 'Elwood's Gold'


Data modyfikacji: 11 grudnia 2014

Opis. Cyprysik ten po 10 latach osiąga około 2 m wysokości. Drzewko to ma dość ładny pokrój - smukła kolumna. Rocznie przyrasta około 15 cm. Końce gałązek ma lekko zabarwione na złoto.

Uprawa. Podczas bardzo mroźnych zim ulega uszkodzeniom, igły brązowieją, ale wyrastają nowe, złote gałązki i roślina znów wygląda uroczo.

Dębiany.  Początkowo posadzny był przy samej ścianie dworu, od strony południowej (chyba w 2002 roku). Zdecydowałem się jednak go przesadzić, bo był za blisko ściany i by przeszkadzał w remoncie budynku. Przez długi czas nie wiedziałem co to za gatunek i odmiana. Poczatkowo jak coś kupowałem, to nie miało dla mnie większego znaczenia, jak to się nazywa. Teraz jestem skrupulatny w tym, aby wiedzieć co mam. Tego cyprysika w końcu zidentyfikowałem i to chyba w tym samym sklepie, gdzie go kupiłem. W wielu centrach ogrodniczych, szczególnie tych wielkich, obcego pochodzenia, cyprysiki są sprzedawane zupełnie bez określenia gatunku i odmiany. Na plakietkach jest po prostu nazwa "cyprysik".

Zima 2009/10 była bardzo mroźna i długa. Część gałązek cyprysika zbrązowiała. Następna zima dopełniła dzieła zniszczenia. Jednak w miarę upływu czasu brązowe pokrywało się nowymi, złotymi przyrostami.
Czasem w tym cyprysiku pojawiało się gniazdo. Mimo, że roślina niewysoka, około 2 m, to była atrakcyjna dla ptaków. Tym razem było na wysokości oczu.