Cyprysik Lawsona 'Alumii'
Chamaecyparis lawsoniana 'Alumii'


Data modyfikacji: 19 marca 2015


 
Opis. Pokrój drzewka jest stożkowy lub kolumnowy, zwarty, gałęzie mocno zagęszczone, o pędach skierowanych w górę, do 6 m wysokości. Gałęzie są średnio grube, o niebieskawo-zielonym zabarwieniu. Odmiana jest ładna i atrakcyjna. W starszym wieku tworzy dużą ilość szyszek z nasionami. Rozmnażana z siewu daje wiele egzemplarzy o rozszczepionych cechach. Skutkiem tego w handlu znajduje się wiele jego taksonów nie zawsze zbliżonych jakością do typu wyjściowego. W sprzyjających warunkach wzrost może być dość szybki. Jest to dobra odmiana do wielu kompozycji ogrodowych. Może być stosowana do nasadzeń szpalerowych i żywopłotów.

Uprawa. Rośnie na każdej glebie i jest odporna na zanieczyszczenia środowiska. Może być uszkadzana przez mroźne, wysuszające wiatry, ale mimo to warto ją sadzić.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 15 lutego 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie jacekwy (Jacek Wyszomirski, Urządzanie ogrodów i terenów zielonych). Po korzeniach można było zobaczyć, że roślina była rozmnażana przez sadzonkowanie. Zimę spędziła w doniczce w nieogrzewanym pomieszczeniu. Roślina została posadzona do gruntu 23 maja 2009.