Budleja skrętolistna
Buddleia alternifolia Maxim., Buddleja legendrei Gagnep., Buddleja tsetangensis Marquand


Data modyfikacji: 3 kwietnia 2017


 
Występowanie. Jest to gatunek endemiczny, którego naturalne stanowiska znajdują się w Chinach w prowincji Gansu. Rosnie tam w zaroślach wzdłuż rzek na wysokości 1500-4000 m.n.p.m. Gatunek został opisany po raz pierwszy przez Carla Maximowicza w 1880 roku. Do uprawy wprowadzony został w 1915 roku przez Purdoma i Farrera.

Opis. Krzew o wysokości do 2 m, rozłożysty pokrój. Kwiaty różowe do lekko fioletowych. Kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Uprawa. Krzew o niepełnej mrozoodporności, wymaga zabezpieczenia na zimę. Stanowisko powinno być zaciszne, ciepłe i słoneczne, o wilgotnej i żyznej glebie. Cięcie niewskazane, ponieważ krzew kwitnie tylko na pędach zeszłorocznych.

Rozmnażanie. Nasiona siać do ciepłego inspektu, temperatura około 18 °C. Siewki rosną szybko. Na zimę należy je zabezpieczyć.

Dębiany. Nasiona zostały zamówione 31 stycznia 2007 roku poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie blue-eyess, zajmującego się sprzedażą nasion sprowadzanych z plantacji nasiennych. Nasiona (30 szt.) przysłane zostały 4 lutego. Roślina kupiona poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy orchidea.pl. Przysłana została 14 maja 2014. Do gruntu została posadzona dwa dni później. Rośnie naprzeciw południowej ściany nowszej części dworu, przy wiśniach.