Brzoza papierowa
Betula papyrifera


Data modyfikacji: 25 marca 2014

 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w Ameryce Północnej.

Opis. Jest to drzewo dorastające do 30 metrów wysokości, o pokroju zbliżonym do brzozy brodawkowatej. Występuje na dużym obszarze w Ameryce Północnej. Młode pędy są owłosione i pokryte rzadko rozrzuconymi brodawkami, w zimie czerwonobrunatne. Drzewo o masywnym pniu, pokryte kremowobiałą korą z różowym zabarwieniem, łuszczącą się cienkimi, dużymi płatami. Liście jajowate do 10 cm długości, na brzegu grubo, podwójnie ząbkowane. Ogonki liści do 3 cm. Owocostany zwisające do 5 cm długości. Jedna z najpiękniejszych obcych brzóz, o gładkim, białym pniu. Kora pozostaje dłużej biała niż u brzozy brodawkowatej. Kształt korony młodego drzewa mniej lub bardziej piramidalny, u starszych drzew bardziej zaokrąglony. Najlepiej wygląda sadzona pojedynczo lub w małych grupach. Szybko rośnie, jak jest młoda. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Uprawa. Wytrzymała na mrozy i suszę. Preferuje gleby piaszczyste, lekko kwaśne. Mało tolerancyjna na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki. Dobrze znosi przesadzanie. Ładne drzewo parkowe. Unikać cięcia na wiosnę ze względu na intensywny wyciek soków przez ranę.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 października 2007. Przesyłka z roślinami dotarła 5 października. Sadzonka była ładna, zdrowa. Do gruntu na obrzeżu sadu, od strony stawu, została posadzona 30 maja 2010. Niestety, drzewko długo nie przetrwało. Następne drzewko pochodzi ze Szkółki Konieczko w Gogolinie. Przysłane zostało 22 października 2013. Miało wysokość 78 cm. Zostało zadołowane na zimę 26 października 2013 w ogródku.