Brzoza Litwinowa
Betula litwinowii Doluch.


Data modyfikacji: 10 czerwca 2018


 
Występowanie. Brzoza Litwinowa rośnie dziko w górach Turcji i Armenii. W Polsce jest prawie nieznana, spotykana jedynie w arboretach (Kórnik, Rogów).

Opis. Brzoza Litwinowa dorasta do 15-20 m wysokości. W niższych partiach rośnie w postaci drzewa, a w piętrze subalpejskim jako wysoki krzew z powyginanym z powodu wiatru pniem. Tworzy widne zarośla. Często towarzyszy jej Rhododendron caucasicum.

Uprawa. Najlepiej rośnie na glebie wilgotnej i przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Wzrost szybki. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Drzewo mrozoodporne (strefy 3A-6A USDA).

Dębiany. Brzozę tę zamówiłem 7 kwietnia 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika d211. Przesyłkę z drzewkiem wysokości około 80 cm dostałem 10 kwietnia 2008. Drzewko posadziłem do gruntu 4 czerwca 2010. Rośnie przy nowszej części dworu, obok derenia białego 'Sibirica Variegata'. Nasiona z tej brzozy zostały zebrane 6 grudnia 2014 i wysiane do doniczki 8 lutego 2015, a następnie doniczka została wstawiona do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Wiosną doniczka została wystawiona na zewnątrz i wkrótce pojawiły się pierwsze siewki.