Brzoza czarna, brzoza nadrzeczna
Betula nigra L.
Ang.: Black birch, River birch, Red birch


Data modyfikacji: 21 maja 2015


 
Występowanie. Naturalne stanowiska brzozy czarnej znajdują się we wschodniej części USA. Można ją tam spotkać w podmokłych miejscach, nad brzegami rzek i strumieni.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach, osiąga wysokość do 30 m i średnicę pnia do 1 m. Rośnie w formie kilkupniowego drzewa. Szybkość wzrostu dość duża. Korona nieregularna, zaokrąglona. Kora barwy czerwonobrązowej lub srebrzystoszarej. Łuszczy się szerokimi, postrzępionymi płatami, długo utrzymującymi się na pniu. Młode pędy gęsto owłosione. Liście błyszczące, barwy ciemnozielonej. Od spodu barwy szarobiałej, gęsto i miękko owłosione. Jesienią przebarwiają się na kolor intensywnie żółty.

Uprawa. Gatunek jest odporny na niskie temperatury. Może rosnąć do 4 strefy USDA. Lubi stanowiska wilgotne. Znosi okresowe zalanie wodą. Toleruje różne rodzaje gleby i jej pH. Nadaje się do sadzenia w parkach, gdzie nawet zimą zwraca uwagę ze względu na interesującą korę.

Dębiany. Pierwsza sadzonka kupiona latem 2008 nie przetrwała w doniczce zimy 2009/10. Druga została zamówiona 11 września 2010 poprzez aukcje internetowe Allegro ze szkółki w Przytoku. Przesyłka z drzewkiem dotarła 15 września 2010. Drzewko zostało posadzone do gruntu 19 września 2010 koło rowu, na północ od sadu. W 2014 roku po zimie było już wyschnięte. Następne zostało kupione od sprzedawcy Allegro kasiekb1. Przysłane zostało 1 lipca 2014 i posadzone 4 lipca 2014 w miejscu poprzedniego drzewka.

Nasiona (25 szt.) zostały zamówione 4 marca 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie nasionka_ (szkółka w Przytoku). List z nasionami otrzymałem 10 marca.
 
Nasiona stratyfikować w temperaturze od 0 do +10°C przez 30 dni. Siać płytko po stratyfikacji. Po wysiewie nie przykrywa się nasion, a jedynie przyklepuje deseczką. Następnie zagony należy okryć cieniówkami lub gałązami drzew iglastych, ponieważ przez pierwsze 2-3 miesiące siewki wymagają lekkiego ocienienia oraz wilgotnej gleby. Podłoże, w którym rosną siewki powinno być stale lekko wilgotne. Roczne siewki przesadzać do doniczek.