Brzoza brodawkowata 'Trost Dwarf'
Betula pendula 'Trost Dwarf'


Data modyfikacji: 8 lipca 2015

 
Pochodzenie. Odmiana została uzyskana przez Dietera Trosta w 1976 w Medford, Oregon, USA. Do handlu wprowadził ją Owen Farms; Ripley, Tennessee, USA.

Opis. Drzewko o luźnym pokroju i przewieszających się pędach. Osiąga 2-2,5 m wysokości Liście są głęboko powycinane, zielone. Niestety, jest krótkowieczne. W dobrych warunkach dożywa około 20 lat.

Uprawa. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, małe wymagania glebowe. Odmiana całkowicie odporna na mróz. Nadaje się do małych ogrodów. Toleruje miejskie zanieczyszczenia powietrza.

Dębiany. Roślina zamówiona 23 kwietnia 2009 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika me-studio. Roślina wysokości 60 cm została przysłana 4 maja 2009. Najpierw rosła przy sośnie, naprzeciw okna od kuchni, a potem została przesadzona w pobliże jodły wonnej. Stanowisko było nie najlepsze, ponieważ było za mocno zacienione. Niestety, brzoza nie przetrwała bardzo mroźnej zimy 2011/12. Drugi egzemplarz został kupiony 3 lipca 2012 w PUDIZ-ie w Olsztynie i tego samego dnia posadzony na rabacie przy bramie, niedaleko starej lipy. Niestety, po zimie roślina już nie zazieleniła się. Kolejna roślina została kupiona 18 lipca 2014 w sklepie "Olkwiat" w Olsztynie, a do gruntu posadzona dwa dni później. Rośnie przy alejce od domu nr 2 do stawu, między dębem fabri a dębem japońskim. Kolejna roślina została znaleziona 3 lipca 2017 w szkółce w Kosewie koło Mrągowa. Miała wysokość 71 cm. Została posazdona do gruntu tego samego dnia. Rośnie na południowym końcu wrzosowiska położonego naprzeciw okna od łazienki.