Brzostownica Schneidera
Zelkova schneideriana Hand.-Mazz.


Data modyfikacji: 28 listopada 2014

Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w połudiowo-zachodnich Chinach, w prowincjach Yunnan i Xizang. Gatunek można spotkać wzdłuż strumieni na wysokości 200 - 1100 m.n.p.m.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach, szybko rosnące, w naturze osiąga wysokość do 30 m. Kwitnie w kwietniu, a nasiona mogą być zbierane od września do listopada. Roślina jednopienna, kwiaty rozdzielnopłciowe, ale spotykane są też kwiaty obupłciowe.

Uprawa. Roślina łatwa w uprawie, mało wymagająca. Odporność na mróz - strefy 6-9 USDA, czyli może rosnąć w całej Polsce poza najzimniejszymi strefami. Czasem młode rośliny mogą być uszkadzane przez późne, wiosenne przymrozki. Roślina mało wymagająca co do rodzaju i pH gleby, lubi jednak gleby przepuszczalne i wilgotne. Stanowisko powinnobyć słoneczne lub półcieniste, jest też tolerancyjna na cień. Brzostownica jest spokrewniona z wiązami, rzadko jednak ulega porażeniu przez holenderską chorobę wiązów, jest też dość odporna na opieńkę miodową.

Rozmnażanie. Nasiona należy stratyfikować 60-90 dni w temp. +5°C. Siać do inspektu lub do gruntu. Siewki są wrażliwe na przesychanie i wrażliwe na mróz. Powinny zimować w inspekcie lub szklarni.

Dębiany. Porcja nasion 10 g została zamówiona 23 listopada 2008 w firmie Florpak. Nasiona pochodzą z Chin. Zostały przysłane 16 lutego 2009. Następna porcja nasion zamówiona w Dendronie 11 stycznia 2011, przysłane 8 lutego 2011. Pochodzenie: Chiny. Czystość: 90%, żywotność 50%. Kolejna porcja została przysłana 11 marca 2013. Dopiero za trzecim razem udało mi się uzyskać siewki.