Brukentalia ostrolistna
Bruckenthalia spiculifolia (Salisb.) Rchb. 1831


Data modyfikacji: 14 lutego 2015

Występowanie. W naturze rośnie w górach Półwyspu Bałkańskiego i Rumunii. Jest to gatunek monotypowy. Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska S. von Bruckenthala (1721-1803), austriackiego męża stanu.

Opis. Rośnie w formie krzewinki o wysokości 10-25 cm. Jest podobna do miniaturowego wrzosu lub wrzośca. Liście ma zimozielone, długości 3-5 mm, igiełkowate, skrętoległe, bardzo gęsto ułożone na cienkim pędzie. Z wierzchu liście mają barwę zieloną, od spodu białawą. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty kształtu dzwonkowatego, długości 3 mm, zrosłopłatkowe, różowe. Osadzone są w kątach liści. Tworzą wzniesione kwiatostany, kłosowate, pokryte listkami.. Owoce w postaci drobnych, brązowych torebek, otoczonych suchym okwiatem.

Uprawa. Roślina wymaga gleb kwaśnych i lekkiego okrycia na zimę. Znosi mróz do -23°C. Polecana do sadzenia w cieplejszych regionach Polski. Cięcie niewskazane. Nadaje się do sadzenia na wrzosowiskach.

Dębiany. Roślina znaleziona 15 września 2010 w PUDIZie w Olsztynie. Roślinka została posadzona 18 września 2010 koło świerka pospolitego 'Virgata', po południowej stronie dworu. Przesadzona została 21 lipca 2012 na rabatę z kwaśnolubnymi roślinami, koło pomnikowej lipy. W Dębianach na razie nie wymarza. Nie zauważyłem też jakichkolwiek uszkodzeń mrozowych.