Bożodrzew gruczołkowaty, ajlant gruczołowaty, bogodrzew chiński
Ailanthus altissima (Mill.) Swingle


Data modyfikacji: 4 marca 2017


 
Synonimy. Ailanthus cacodendron (Ehrh.) Schinz & Thell., Ailanthus erythrocarpa Carrière, Ailanthus giraldii Dode, Ailanthus glandulosa Desf., Ailanthus guangxiensis S.L. Mo, Ailanthus japonica K. Koch, Ailanthus japonica Dippel, Ailanthus peregrina (Buc'hoz) F.A. Barkley, Ailanthus pongelion J.F. Gmel., Ailanthus procera Salisb., Ailanthus rhodoptera F. Muell., Ailanthus sinensis Dum. Cours. nom. illeg., Ailanthus sutchuensis Dode, Ailanthus vilmoriniana Dode, Albonia peregrina Buc'hoz, Choerospondias auriculata D. Chandra, Rhus cacodendron Ehrh., Toxicodendron altissimum Mill.

Występowanie. Gatunek pochodzi z Chin. Do Europy sprowadzony w 1751 roku. Gatunek inwazyjny, szkodliwy dla rodzimej przyrody.
 

Opis. Jest to drzewo dorastające do 25 m wysokości, szybko rosnące, o gładkiej, jasnoszarej korowinie. Jednoroczne pędy bardzo grube, zamszowato owłosione, w zimie żółtawobrązowe, wypełnione różowym rdzeniem i pokryte dużymi, sercowatymi bliznami liściowymi. Roczne przyrosty osiągają u młodych drzew długość do 2 m. Liście pierzaste, ustawione skrętolegle, bardzo duże, do 1 m długości. Kwiaty zielonkawe, miododajne, zebrane w szczytowe, szeroko rozgałęzione wiechy wysokości do 25 cm. Kwitnie w czerwcu. Bardzo dekoracyjne są owoce w okazałych wiechach, szczególnie, gdy przebarwiają się na czerwono już w drugiej połowie lata. Owoce dojrzewają we wrześniu i długo utrzymują się na drzewie.

Uprawa. Wymaga żyznych i wilgotnych gleb. Bożodrzew jest oryginalnym, łatwym w uprawie drzewem, wytrzymałym na suszę i zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Rozmnażanie. Nasiona przed siewem moczyć w wodzie 24 godziny. W kwietniu siać do zimnego inspektu lub w maju do gruntu. Nie siać zbyt gęsto.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 listopada 2007. Przesyłka z drzewkiem dotarła 9 listopada 2007. Drzewko jednak po zimie już nie odżyło. Porcja nasion została przysłana z Dendrony 24 marca 2014. Następna porcja nasion (10 g) przysłana została 2 marca 2017 z Florpaku. Nasiona pochodziły z Węgier.