Borówka wysoka 'Chandler'
Vaccinium corymbosum 'Chandler'


Data modyfikacji: 19 czerwca 2014


 
Opis. Jest to krzew o wzniesionym pokroju i gęstej, dobrze rozgałęzionej koronie, wysokości do 150 cm. Owoce są wyjątkowo duże, największe wśród odmian borówki wysokiej, zwykle o średnicy przekraczającej 20 mm i wadze około 2 g. Są lekko spłaszczone, niebieskie, z delikatnym nalotem woskowym, winno-słodkie, smaczne, jędrne. Okres zbioru owoców jest długi, od początku sierpnia do połowy września. Odmiana bardzo plenna, regularnie owocująca.

Uprawa. Krzew wymaga gleby kwaśnej (pH 2.5-4), lekkiej, przepuszczalnej i wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru. Należy sadzić w rozstawie 0.9-1 x 2-2.5 m. Odmiana doskonała jest na tereny o umiarkowanie mroźnych zimach.

Dębiany. Krzew został kupiony jako mikrus 3 września 2007 w supermarkecie OBI w Olsztynie pochodzi ze szkółki Ciepłucha w Konstantynowie Łódzkim. Krzew posadzony został po południowej stronie domu. Jesienią został wykopany i zimę spędził w piwnicy. Ponownie posadzony został do gruntu 3 maja 2009. Wiosną 2010 był już zupełnie zdechły. Następną, dużą roślinę kupiłem 21 maja 2010 w Mera Flor w Bartoszycach i posadziłem ją w sadzie, przy rowie z wodą.