Borówka kanadyjska (niska) 'Emil'
Vaccinium 'Emil'


Data modyfikacji: 18 października 2009


 
Borówka została zamówiona 22 lipca 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie Cedzyki. Przesyłka z krzewem dotarła do Dębian 30 lipca.

Borówka 'Emil' jest mieszańcem borówki wysokiej Vaccinium corymbosum i wąskolistnej Vaccinium angustifolium. Mieszaniec zachował istotne cechy borówki niskiej, tj. małą podatność na przemarzanie i bardzo aromatyczne, słodkie owoce. Krzewy odmiany ‘Emil’ osiągają wysokość około 80-100 cm i mają wzniesiony pokrój. Owoce są kuliste, drobniejsze niż u borówki amerykańskiej (maksymalna średnica 8 mm i masa 0,8-1 g), są jednak bardziej od nich aromatyczne i zawierają więcej antocyjanów. Dzięki temu są cennym surowcem jako dodatek do jogurtów, kefirów, ciast czy lodów. Owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Zebrane są w duże grona o niebieskiej barwie. Średni plon w pełni wyrośniętego krzewu może sięgać 2 kg.

Krzew posiada niewielkie rozmiary i dzięki temu nadaje się do uprawy w małych ogrodach przydomowych i działkowych. Borówka kanadyjska ma podobne wymagania glebowe i klimatyczne, jak borówka amerykańska, jest jednak bardziej odporna na podwyższone pH i gorsze warunki powietrzno-wodne. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, zaciszne, stale wilgotne. Gleba musi być lekka, luźna, bardzo próchniczna i bardzo kwaśna (pH 3,5-4,5). Źle rośnie na glebie gliniastej, ciężkiej.