Bluszcz irlandzki
Hedera hibernica, Hedera helix var. hibernica


Data modyfikacji: 9 grudnia 2013


  Roślina zamówiona 15 kwietnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie stach1_11. Przesyłka z marnie zapakowanymi roślinami dotarła 23 kwietnia. Bluszcz został posadzony u podnóża wielkiej leszczyny pospolitej, w której zostały pousuwane stare, spróchniałe pnie i młode odrosty. Bluszcz ma teraz dobre warunki aby się piąć po pozostałych, grubych pniach. Muszę jeszcze tylko sprawdzić cechy rośliny, aby upewnić się, że rzeczywiście jest to bluszcz irlandzki, bo na razie mam jeszcze wątpliwości.

Następny egzemplarz został kupiony 26 maja 2009 na stoisku ogrodniczym hipermarketu Praktiker w Olsztynie. Do gruntu, na krawędzi zbocza, przy pniu sosny zwyczajnej, został posadzony 30 maja 2009.

Kolejna roślinka została znaleziona 23 marca 2012 w OBI w Olsztynie i następnego dnia posadzona została koło jodły balsamicznej, przy krawędzi zbocza opadającego do strumienia. W doniczce były cztery sadzonki.

 
Gatunek pochodzi z Irlandii. Jest to pnącze, które osiąga wysokość 20-30 m, roczny przyrost 1 m. Liście zimozielone, ciemnozielone, matowe, zwykle 5 klapowe, dość duże, do 15 cm długości, a ogonki liściowe do 20 cm długości. Pędy i liście owłosione. Kwiaty pachnące, w kulistych kwiatostanach. Kwitnie od wrzesnia do października.

Stanowisko słoneczne, półcieniste. Gleba próchniczna i stale wilgotna. Nadaje się do obsadzania ścian, murów, pni dużych drzew, jako roślina okrywowa.