Błotnia leśna, kląża leśna, nyssa leśna
Nyssa sylvatica Marshall


Data modyfikacji: 10 lutego 2017


 
Występowanie. Błotnia leśna występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. Należy do rodziny dereniowatych.

Opis. Drzewo do 25 m wysokości. Korona gęsta, o pokroju szerokokolumnowym. Kora z głębokimi bruzdami. Liście skrętoległe, jajowate, długości do 15 cm, lśniące, ciemnozielone, jesienią jaskrawo żółte, pomarańczowe, czerwone i nawet fioletowe. Kwiaty niepozorne, zielonkawe. Owoce pestkowce, dekoracyjne, barwy ciemnoniebieskiej, długości do 1,5 cm, zebrane po 2 na długich szypułkach, długo utrzymują się na drzewie. Drewno twarde i wytrzymałe, cenne do róznych zastosowań.

Uprawa. Drzewo jest wytrzymałe na mróz i suszę. Preferuje jednak gleby wilgotne, lekkie i kwaśne. stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Najlepsze są stanowiska nad zbiornikami wodnymi.


 
Rozmnażanie. Siać w lutym-marcu do skrzynek w szklarni lub stratyfikować w wilgotnym piasku do wiosny i siać w kwietniu do zimnego inspektu. Siewki wymagają troskliwej pielegnacji. Młode siewki są wrażliwe na mróz.

Dębiany. Sadzonka pochodzi  z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 10 września 2009. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Nasiona pochodzą z USA. 1000 nasion waży 140 g. Następna porcja została przysłana z Dendrony 24 marca 2014 (USA, żywotność 60%, czystość 95%). Kolejna porcja nasion została zamówiona w Arboretum SGGW w Rogowie, która została przysłana 1 lutego 2017, 23 owoce o masie 3,0 g.