Berberys Thunberga
Berberis thunbergii D.C.


Data modyfikacji: 8 grudnia 2017


 
Występowanie. Berberys Thunberga w naturze rośnie we wschodniej Azji - w Chinach i w południowej Japonii.

Opis. Jest to krzew o sezonowych liściach, osiągający wysokość 2 m i szerokość do 3 m. Kwitnie w maju. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady. Roślina samopylna - nawet jeden egzemplarz będzie owocował. Owoce długości około 8 mm, jadalne na surowo lub w przetworach. Liście nadają się na herbatki owocowe. Różne części rośliny mają zastosowanie w ziołolecznictwie.

Uprawa. Krzew odporny na mróz (do 4 strefy USDA) i może być sadzony na terenie całego kraju. Krzew bardzo popularny w ogrodach. Posiada wiele odmian ozdobnych różniących się barwą i pokrojem. Ze względu na kolce nadaje się na obronne żywopoty. Bardzo tolerancyjny na rodzaj i wilgotność gleby, może rosnąć nawet na glebach ubogich i gliniatych. Lubi glebę o odczynie obojętnym lub kwaśnym i stanowiska słoneczne lub półcieniste.

 
Dębiany. Krzew został zamówiony poprzez aukcje internetowe Allegro 19 września 2007. Sadzonka dotarła do Dębian 28 września 2007. Kolejne 3 podrośnięte rośliny, zostały kupione z gołym korzeniem 24 kwietnia 2007 w PUDIZie w Olsztynie i posadzone do gruntu następnego dnia. Rosną koło modrzewi, niedaleko południowo-zachodniego narożnika dworu.