Berberys koreański
Berberis koreana Palib.


Data modyfikacji: 26 marca 2018


 
Występowanie. Ojczyzną tego berberysu jest Półwysep Koreański.

Opis. Rośnie w formie wyprostowanego krzewu o wysokości 1,5 do 2 m. Pędy w zimie czerwonobrązowe, ciernie bardzo zmienne, u nasady długich pędów rocznych liściokształtne, wyżej trójdzielne, na końcach pojedyncze. Liście eliptyczne lub odwrotnie jajowate, na szczycie zaokrąglone, długości 7-9 cm, brzeg ościsto piłkowany, sztywne i skórzaste. Kwiaty żółte, zebrane w grona, silnie pachnące. Kwitnie w maju-czerwcu. Owoce kształtu kulistego o średnicy około 8 mm. Gałęzie przewisające. Ładna jesienna, jaskrawoczerwona barwa liści. Krzew bardzo dekoracyjny. Odporny na mrozy i rdzę źdźbłową.

Dębiany. Roślina kupiona 14 maja 2008 w sklepie OL-FLORA w Wójtowie koło Olsztyna. Posadzona została dwa dni później. Rośnie w pobliżu modrzewia, przy południowo- zachodnim narożniku dworu, w sąsiedztwie cyprysika nutkajskiego 'Tatra'.






















Porcja nasion została kupiona również z arboretum SGGW w Rogowie. Nasiona przysłane zostały 17 stycznia 2018 (5,1 g, 180 owoców). Nasiona zostały wysiane do doniczki 11 lutego 2018 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Owoce zawierały po 1-2 nasiona.