Barbula klandońska
Caryopteris x clandonensis A. Simmonds ex Rehder


Data modyfikacji: 13 lutego 2015


 
Pochodzenie. Jest to mieszaniec Caryopteris incana x mongholica.

Opis. Półkrzew o niebieskich kwiatach, które zdobią roślinę od lipca do października. Kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach. Barbula klandońska jest bardzo podobna do szarej. Można odróżnić je po listkach. U szarej są tylko piłkowane listki, a u klandońskiej moża spotkać też całobrzegie.

Uprawa. Roślina wymaga w pełni słonecznego stanowiska i gleby suchej do średnio wilgotnej. Zalecane jest silne przycinanie rośliny.

Dębiany. Roślina wygrzebana została 9 czerwca 2008 w PUDIZie w Olsztynie. Na stałe miejsce została posadzona 15 czerwca. Nie przetrzymała jednak bardzo ostrej zimy 2009/10. Druga sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. zamówiona została 2 sierpnia 2010, a przysłana 12 sierpnia 2010. Została posadzona 14 sierpnia 2010. Rosła koło słupa energetycznego, po południowej stronie domu, ale wymarzła. Kolejna została przysłana z tego samego miejsca 31 lipca 2014. Została posadzona do gruntu 1 sierpnia 2014. Rośnie przy południowej ścianie środkowej części dworu, między szczepionymi modrzewiami.