Azalia Schlippenbacha
Rhododendron schlippenbachii Maxim.


Data modyfikacji: 8 maja 2016


 
Występowanie. Naturalne stanowiska azalii Schlippenbacha znajdują się w Korei, Chinach, Japonii i w Rosji, na wysokości do 800 m n.p.m. Uprawiana jest od 1893 roku.

Opis. Jedna z największych azalii. Rośnie wolno, ale może dorastać nawet do 4 m wysokości i 5 m szerokości. Liście są inne, niż zwykle w azaliach - szerokie, ciemnozielone i mogą osiągać nawet 14,5 cm długości. Jesienią przebarwiają się na barwę złocistą, pomarańczową i różową. Kwitnie wcześniej niż inne azalie, czasem już na początku maja. Kwiaty różowe, delikatnie pachnące, zebrane  po 3 - 6 w kwiatostanach. Rozwijają się wraz z rozwojem liści.

Uprawa. Gleba dla azalii musi być kwaśna i wilgotna, stanowiska słoneczne do półcienistych. Azalia ta w warunkach polskich jest całkowicie mrozoodporna (do strefy 5b USDA). Doskonale nadaje się do sadzenia w grupach rododendronów, w ogrodach naturalistycznych. Pięknie prezentuje się w towarzystwie iglaków.

Dębiany. Roślina została zamówiona 16 sierpnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Paczka z rośliną dotarła do Dębian 22 sierpnia. Druga roślina została kupiona poprzez aukcje internetowe Allego od sprzedawcy koniarzradoslaw. Przysłana została 28 kwietnia 2014, a posadzona do gruntu 16 sierpnia 2014. Rośnie na wrzosowisku naprzeciw okna od łazienki. Kolejna roślina została zamówiona 19 marca 2015 w Szkółkce Drzew i Krzewów Ozdobnych Ciekawe iglaki w Królowym Moście. Przysłana została 26 marca 2015.