Azalia pontyjska, różanecznik żółty (pontyjski)
Rhododendron luteum Sweet, Azalea pontica L., Rhododendron flavum G. Don


Data modyfikacji: 3 marca 2015


 
Występowanie. Azalia pontyjska pochodzi z zachodniej Azji. Duży obszar jej występowania znajduje się na Kaukazie. Występuje też na Polesiu, Podolu, wyspach Morza Egejskiego, południowej Austrii, Słowenii, w niektórych rejonach Rosji i w Kazachstanie. W Polsce jedyne jego naturalne stanowisko znajduje się w południowo-wschodniej części kraju w Woli Żarczyckiej koło Leżajska.

Opis. Azalia pontyjska rośnie w formie krzewu, wolno, zwykle do wysokości 2,5 m, ale może dorastać nawet do 4 m. Rozrasta się szeroko przez odrosty korzeniowe. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, zwykle przed rozwojem liści. Poszczególne kwiaty kwitną przez 7-8 dni, ale cały okres kwitnienia trwa około 3 tygodnie. Kwiaty ma duże, o śednicy 3-7 cm, żółte do żółtopomarańczowych, mocno pachnące. Zebrane są w baldaszki po 12-20 kwiatów. Liście podłużnie lancetowate lub odwrotnie lancetowate, zielone, osiągają 6-12 cm długości. Młode listki są owłosione, starsze o orzęsionych brzegach. Jesienią przebarwiają się na czerwono, a na zimę opadają. Pąki i młode liście są lepkie. Już w lipcu zawiązują się pąki na przyszły rok.

Uprawa. Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego, ciepłego i zacisznego. Jest odporna na suszę. Gleba dla niej powinna być kwaśna (pH 4,5 - 5,5), próchniczna, przepuszczalna. Jest całkowicie mrozoodporna. Może być sadzona jako soliter, ale też dobrze prezentuje się w grupach krzewów. Jest jednak wrażliwa na konkurencję innych roślin. Nie należy podsadzać krzewów innymi krzewinkami czy bylinami.

Dębiany. Roślina została zamówiona 17 sierpnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Paczka z rośliną dotarła do Dębian 22 sierpnia 2008. Azalia została posadzona do gruntu 31 sierpnia 2008. Rośnie w pobliżu starej jabłoni przy nowszej części dworu.