Azalia japońska 'Kermesina'
Azalea japonica 'Kermesina'


Data modyfikacji: 22 grudnia 2014


 
Dwie takie azalie posadzone zostały w różnym czasie. Pierwsza jest starsza o trzy lata od drugiej. Azalia, która jest na zdjęciach, jest to ten starszy krzew, kupiony w Olsztynie w sklepie "Kawka i Syn" w Kortowie, 8 maja 2002 roku. Rośnie w towarzystwie sosny górskiej, bluszczu pospolitego, daglezjii i dwóch cyprysików. Azalia ma trochę trudne warunki, bo musi walczyć o przetrwanie wśród innych roślin, o dostęp do światła, ale też ma z tego pożytek zimą, bo te zimozielone, większe rośliny chronią ją przed północnymi, zimnymi wiatrami. Literatura podaje, że Kermesina ma zwarty wzrost, po 10 latach osiąga 80 cm wysokości i 100 cm szerokości, ma bardzo liczne drobne kwiaty, rubinoworóżowe z czerwonym odcieniem, średnica 2,5-3,4 cm. Kwitnie w maju. Odporna na mrozy do -24°C. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Druga azalia została posadzona wiosną 2005 roku. Kupiłem ją pięknie kwitnącą. Jednak następnej wiosny jej stan był bardzo marny. Niewiele było zielonych listków i kwiatow. Ale wygląda na to, że roślina odżyła i pokryta jest teraz w lipcu gęstwiną liści. Rośnie w towarzystwie innych młodych roślin - dwóch rododendronów, skimii japońskiej, jodły algierskiej, jodły balsamicznej, tuji olbrzymiej, jałowca skalnego, tuji Rheingold, cyprysika groszkowego i świerka Nidiformis. Jak rośliny urosną, to pozostanie dla chwastów niewiele miejsca, a do tego będzie nie tylko monotonnie od iglaków, ale też wiosną będzie kolorowo od rododendronów i azalii. 
Kolejny egzemplarz zamówiony został poprzez aukcje internetowe Allegro we wrześniu 2007. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej aukcji Allegro użytkownika gReEN_eDeN. Zamówiłem u niego komplet azalii japońskich 9 różnych odmian, ale niestety, otrzymałem je bez oznaczenia poszczególnych odmian.