Azalia dahurska, różanecznik dahurski
Rhododendron dauricum L.


Data modyfikacji: 3 marca 2015


 
Występowanie. Azalia dahurska pochodzi z północno-wschodniej i wschodniej Azji.

Opis. Jest krzewem osiągającym 1,5 m wysokości, szeroki, o cienkich wyprostowanych, owłosionych pędach.. Liście o kształcie eliptycznym, częściowo zimozielone, opadające jesienią lub wiosną, po roztarciu przyjemnie pachną. Kwiaty o barwie jasnoróżowej lub liliowej pojawiają się bardzo wcześnie, już w marcu na długo przed rozwojem liści.

Uprawa. Azalie lubią ziemię luźną, przewiewną, bogatą w humus i kwaśną (pH 5-6). Nie tolerują w glebie wapnia. Nie może być to ciężka glina lub piasek. Warunki glebowe mogą być poprawione przez dodanie torfu, przegniłej ściółki czy przekompostowanej kory. Azalie mają bardzo płytki system korzeniowy i są bardzo wrażliwe na przesychanie wierzchniej warstwy gleby. Po posadzeniu bryła korzeniowa powinna być przykryta warstwą przekompostowanej kory o grubości 10-15 cm i regularnie podlewana. Najlepsze stanowisko dla azalii jest półcieniste i osłonięte od wiatrów. Można je sadzić pod starszymi drzewami, przez które przenikają promienie słoneczne. Azalia dahurska jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została 28 kwietnia 2008 ze szkółki Florlang poprzez aukcje internetowe Allegro (wiarogodny). Przesyłka z rośliną dotarła 7 maja. Na stałe miejsce azalia została posadzona 10 sierpnia 2008. Rośnie koło starej jabłoni, niedaleko południowo-zachodniego narożnika dworu.