Azalia 'Cannon's Double'
Rhododendron 'Cannon's Double'


Data modyfikacji: 5 stycznia 2017


 
Pochodzenie. Jest to odmiana uzyskana około 1970 roku przez amerykańskiego hodowcę Clifforda Cannona z miejscowości Olympia, koło Waszyngtonu. Do handlu została wprowadzona w 1984 roku, a zarejestrowana w 1991 roku przez Briggs Nursery. Należy do grupy Azalie Knap Hill-Exbury. Jest to krzyżówka odmian 'Corneille' × 'Cecile'.

Opis. Krzew osiąga wysokość 1,5 m wysokości. Pokrój ma szeroki, wyprostowany, zwarty, korona luźna, kulista. Liście ma sezonowe, młode z delikatnym brązowym odcieniem, jesienią przebarwiające się na jaskrawoczerwono lub ciemnobrązowo. Kwiaty rozwijają się późno, dopiero w pierwszej połowie czerwca. Są pełne, składają się z 9-12 pofalowanych płatków. Mają około 5 cm średnicy. Ich barwa to mieszanina koloru jasnożółtego, kremowego, różowego, natomiast brzeg i płatki na zewnątrz wybarwione są intensywniej na czerwonaworóżowo. Kwiaty, zebrane po 5-7, tworzą kuliste i luźne kwiatostany 6-7 × 9-10 cm.

Uprawa. Odmiana odporna jest na mroz i wytrzymuje do -29°C. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, gleba próchniczna, żyzna, umiarkowanie wilgotna, o kwaśnym odczynie (pH 4-5). Krzew zalecany jest do nasadzeń pojedynczych i grupowych. Dobrze komponuje się z roślinami iglastymi. Po kwitnieniu należy wyłamywać zaschnięte kwiatostany.

Dębiany. Azalia została kupiona 22 września 2008 roku w sklepie Olkwiat w Olsztynie. Krzew miał już przebarwione na czerwono liście. Druga roślina została kupiona 24 września 2010 w Mera Flor w Bartoszycach. Posadzona została koło kurnika dwa dni później.