Aronia czerwonoowocowa, aronia czerwona
Aronia arbutifolia (L.) Pers.


Data modyfikacji: 16 lutego 2015


 
Występowanie. Krzew ten pochodzi ze wschodniej części USA i Kanady. Spotykany jest na różnych siedliskach - od suchych po bagienne.

Opis. Osiąga wysokość do 2-3 m i szerokość 1,5 m. Liście sezonowe, jesienią przebarwiające się na czerwono. Kwiaty białe, pojawiają się na początku maja. Owoce czerwone, 6 mm średnicy. Utrzymują się na krzewie od września do grudnia. Ptaki zjadają te owoce, choć wcześniej wolą jadać owoce innych gatunków. Tworzy mieszańce z A. melanocarpa dając A. x prunifolia. Wyselekcjonowana została też odmiana 'Brilantissima' o większych owocach, ciemnozielonych liściach i bardziej intensywnym jesiennym przebarwieniu, która jest chyba bardziej popularna od gatunku. Ładny krzew ozdobny przez cały rok. Ozdobny zarówno podczas kwitnienia, przebarwia się ładnie jesienią na intensywny, czerwony kolor, ozdobne są też jego owoce.

Uprawa. Krzew potrzebuje dużo słońca, aby mógł obficie kwitnąć, owocować i ładnie przebarwiać się jesienią. Toleruje jednak częściowe zacienienie. Nie jest wymagający w stosunku do gleby. Dobrze rośnie w miejscach suchych, ale też i wilgotnych. Może być używany na żywopłoty i jako pojedynczo rosnące krzewy w parkach. Nadaje się do umacniania zboczy, do zakrzewień. Rozrasta się poprzez podziemne rozłogi.

Rozmnażanie. Aronia czerwonoowocowa jest dość łatwa do rozmnażania poprzez nasiona, sadzonki zielne i rozłogi. Nasiona należy stratyfikować w temperaturze 5°C przez 90 dni. Można poddać je krótkiej jaryzacji (przemrożeniu). Siać w kwietniu.

Dębiany. Nasiona pochodzą z Kudyp (15 września 2008). Wysiane zostały 4 lutego 2009 do doniczki z mieszaniną piasku i odkwaszonego torfu i wstawione do zimnej piwnicy. Doniczka została wyjęta na zewnątrz w maju. Siewki pojawiły się latem.