Aralia japońska, aralia wysoka
Aralia elata (Miq.) Seem.


Data modyfikacji: 2 grudnia 2017


 
Występowanie. Aralia japońska pochodzi z Dalekiego Wschodu (Syberia, Japonia, Korea, Sachalin).

Opis. Rośnie w formie drzewa lub krzewu. Dorasta do 5-7 m wysokości i tworzy ciekawe, wielopniowe formy o grubych, pałkowatych i lekko rozgałęzionych pędach skierowanych pionowo do góry. Liście aralii są wielkie, ponad metrowej długości, podwójnie lub potrójnie pierzaste, z wierzchu pokryte kolcami, o długich ogonkach i horyzontalnie ułożone w parasolowate formy. Z kątów liści wyrastają długie, ostre kolce. W drugiej połowie lata i jesienią na roślinie pojawiają się ogromne, wiechy białych, drobnych, miododajnych kwiatów. Wkrótce potem dojrzewają owoce aralii o wyglądzie drobnych czarnych jagód, licznie oblepiających różowiejące szypuły owocostanów. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Korzenie mają własności lecznicze o działaniu podobnym do żeń-szenia. Potoczna nazwa "diabelskie drzewo" pochodzi od ostrych i twardych kolców, które pokrywają niemal całą roślinę.

Uprawa. Aralia japońska jest wytrzymała na mrozy. Rośnie dobrze na każdej glebie ogrodowej ale najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych, kwaśnych i lekko wilgotnych, w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Można ją również sadzić w lekkim półcieniu. Dobrym miejscem dla aralii jest eksponowane miejsce nad brzegiem zbiornika wodnego. Jest rozłożysta, więc potrzebuje sporo miejsca. W pierwszych latach po posadzeniu przyrasta rocznie o 1-2 metry. Na żyznych stanowiskach wytwarza liczne odrosty korzeniowe. Często sama się rozsiewa i może być przez to bardzo ekspansywna. Starsze pędy aralii czasem się pokładają. Można je usuwać. Młode przyrosty szybko uzupełniają lukę.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (pysia2004) 3 marca 2008. Przesyłka z drzewkiem wysokości 60 cm dotarła 12 marca. Na stałe miejsce drzewko zostało wysadzone 8 czerwca 2008. W roku 2010 drzewo zaczęło bardzo szybko rosnąć. Wiosną, do końca czerwca przyrosło niemal o 2 m. 25 czerwca 2010 przyciąłem tak, aby prowadzić je w postaci drzewa z jednym pniem. Od roku 2011 wokół drzewa zaczęło pojawiać się dużo, szybko rosnących odrostów korzeniowych. W 2013 roku aralia po raz pierwszy zakwitła.










































 
Zdjęcie obok i powyżej zrobione zostało w ogrodzie botanicznym w Dnipro na Ukrainie, 19 października 2016.