Aralia chińska
Aralia chinensis L., Aralia stipulata


Data modyfikacji: 4 stycznia 2014

Opis. Aralia chińska rośnie w postaci  niskiego drzewa, osiągającego 7-8 metrów wysokości. Posiada grube gałęzie, pałkowate i pokryte grubymi kolcami. Liście są duże, ozdobne, podwójnie lub potrójnie pierzeaste, o długości do 1 metra. Mają barwę ciemnozieloną, a od spodu niebieskawą. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są białe, zebrane w szerokich baldachogronach.

Uprawa. Aralia chińska najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej i wilgotnej. Gleba nie powinna przesychać ani mieć tendencji do zbrylania się. Warto ściółkować ją przekompostowaną korą. Aralia dobrze rozwija się w otoczeniu innych krzewów. Preferuje miejsca zacienione. Jest odporna na mróz.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Paczka z rośliną dotarła 16 listopada. Sadzonka miała wysokość około 20 cm, w postaci ukośnego patyka pokrytego cienkimi kolcami, ukośnie wystającego z ziemi. Na stałe miejsce aralia została wysadzona 8 czerwca 2008. Rośnie koło mniejszego stawu, przy rowku odprowadzającym z niego wodę.