Amorfa szara
Amorpha canescens Pursh


Data modyfikacji: 3 marca 2015


 
Synonimy. Amorpha brachycarpa E.J.Palmer, Amorpha canescens Pursh f. canescens, Amorpha canescens Pursh f. glabrata (A.Gray) Fassett, Amorpha canescens Pursh var. glabrata A.Gray.

Występowanie. Pochodzi z centralnej części Ameryki Północnej, rośnie na terenie USA i Kanady. Spotkać można ją na suchych preriach o surowym klimacie.

Opis. Jest to niski krzew, osiąga metr wysokości. Na żyznych glebach może dorastać do 2 m. Rośnie w formie gęstego krzewu o zaokrąglonym pokroju. Liście szarozielone, złożone z nawet ponad 40 drobniutkich, około centymetrowych listków. Kwitnie od lipca do września, fioletowoniebieskie kwiatki tworzą 15-centymetrowej długości kłosy.

Uprawa. Amorfa szara jest zupełnie odporna na mrozy. Może rosnąć nawet na najuboższej, suchej glebie. Ma bardzo silny i rozległy układ korzeniowy. Stanowisko powinno być słoneczne.

Dębiany. Sadzonka pochodzi  z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 26 lutego 2009. Do gruntu, w sadzie pod brzozami, została posadzona 24 lipca 2009.