Ambrowiec amerykański (balsamiczny)
Liquidambar styraciflua L.


Data modyfikacji: 13 stycznia 2016


 
Występowanie. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej. Spotykany jest na obszarze od Nowego Jorku i Illinois po Florydę i Missisipi.

Opis. Ambrowiec rośnie w formie drzewa, o sezonowych liściach. Posiada szerokostożkową koronę. Dorasta u nas do 10-15 m wysokości. Drzewo posiada pędy czerwonobrunatne, często z korkowymi naroślami. Liście są dłoniasto klapowane, z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, z kępkami brunatnych włosków w kątach nerwów, po roztarciu pachnące. Drzewo jesienią jest dużą ozdobą ze względu na liście przebarwiające się na kolor purpurowofioletowy. Kwiaty ambrowca są rozdzielnopłciowe, niepozorne. Owocostany są kuliste, posiadają średnicę do 3 cm, są zwisajace, złożone z licznych, twardych torebek, które są szczelnie ze soba zrośnięte i opatrzonych na szczycie długim, kolczastym wyrostkiem. Owocostany pozostaja na drzewie przez całą zimę.

Uprawa. Ambrowiec wymaga żyznych, dostatecznie wilgotnych gleb i osłoniętych, ciepłych stanowisk. Mrozoodporność - strefy 5B-10A USDA.

Dębiany. Pierwsza roślina pochodziła ze szkółki w Przytoku koło Zielonej Góry. Kupiona została 21 sierpnia 2007 poprzez aukcje internetowe Allegro. Roślina mi jednak zmarniała i wymarzła jeszcze w doniczce. Druga, dość duża roślina, została znaleziona 11 sierpnia 2013 w OBI w Suwałkach. Przywieziona została z Holandii, gdzie była rozmnożona w szkółce  E. den Dekker. Owoce dostałem 24 września 2013. Pochodzą z ogrodu botanicznego z Porto w Portugalii, gdzie rośnie olbrzymi okaz ambrowca. Kolejne drzewko pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, przysłane zostało 3 lipca 2014.