Aktinidia ussuryjska
Actinidia polygama (Siebold & Zucc.) Maxim.
Ang.: Silver wine, Cat powder


Data modyfikacji: 3 marca 2015


 
Synonimy. Trochostigma volubile Sieb. & Zucc., Trochostigma polygama Siebold & Zucc., Actinidia volubilis Franch. & Sav., Actinidia polygama var. lecomtei (Nakai) H.L. Li, Actinidia lecomtei Nakai

Występowanie. Gatunek spotykany jest w naturze w górach Chin i Japonii na wysokościach 500-1900 m.n.p.m.

Opis. Jest to szybko rosnące pnącze, osiągające wysokość do 5-6 m. Liście sezonowe. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Uprawa. Roślina jest wrażliwa na mróz.

Dębiany. Roślina została znaleziona 28 kwietnia 2013 w szkółce w Wadągu koło Olsztyna. Wyprodukowana została w Szkółce Pnączy Wędrowski. Jest to egzemplarz męski. Roślina zosta posadzona do gruntu 22 czerwca 2013. Rośnie w ogródku, po lewej stronie alejki łączącej dom nr 2 ze stawem.

Roślina stała 2 miesiące w doniczce koło domu. Uwziął się na nią jeden z dębiańskich kotów (Białowąsa), który sobie ją upodobał. Dwukrotnie powyłamywał wszystkie pędy, dopóki jeszcze roślina była w doniczce. Gdy roślinę posadziłem, zrobiłem dookoła niej gęstą palisadę z patyków. To nie pomogło. Po kilku dniach zobaczyłem, że mimo tego kot tam się dostał i znów zrównał roślinę z ziemią. Żaden młody pęd się nie uchował. Dopiero, gdy roślinę otoczyłem gęstą siatką, mogła spokojnie rosnąć. Jesienią roślina osiągnęła wysokość 30 cm. Aktinidie mają zapach, który lubią koty, a wygląda na to, że ussyryjska jest dla nich szczególnie atrakcyjna, co widoczne jest w angielskiej nazwie "Cat powder". Latem 2014 koty tak się zawzięły, że przedarły się przez siatkę i całkowicie ją zniszczyły. Ze znalezionych, odgryzionych pędów zrobiłem trzy sadzonki, które już dążyły się ukorzenić, jednak koty znów do nich dopadły i zniszczyły, pomimo osłony na doniczce. W końcu zamówiłem bezpośrednio w szkółce nową roślinę, która została przysłana 13 sierpnia 2014.