Aktinidia pstrolistna 'Sientiabrskaja'
Actinidia kolomicta 'Sientiabrskaja'


Data modyfikacji: 14 sierpnia 2014


  Pochodzenie. Odmiana ukraińska.

Opis. Pędy owijają się wokół podpór. Kwiaty pojawiają się w maju, białe, pachnące lekko cytryną. Roślina żeńska. Bardzo plenna, ukraińska odmiana. Osiąga wysokość 3-4 m, roczny przyrost 1-2 m. Owoce smaczne, zielone z rumieńcem, długości 2-3 cm, dojrzewają w sierpniu i zaraz opadają. Zaczyna owocować w 4-5 roku po posadzeniu (u mnie zaczęła owocować od razu po kupieniu, jeszcze w doniczce). Do wytworzenia owoców roślina potrzebuje 130 dni bez przymrozków. Liście zielone lub zielono-biało-różowe. Gdy są dobrze oświetlone, wtedy ładnie się wybarwiają.

Uprawa. Roślina bardzo odporna na mrozy. Stanowisko powinno być ciepłe, osłonięte, o wystawie wschodniej, południowej lub zachodniej, gleba umiarkowanie wilgotna, żyzna. Ziemia wokół rośliny powinna być wyściółkowana korą. W okresie wegetacji roślina powinna być intensywnie podlewana. Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach.

Silne cięcie sprzyja owocowaniu. W lipcu usuwać pędy nadmiernie zagęszczone. Wybrane najsilniejsze pędy boczne wyrastające z pędu głównego rozprowadzać na boki, a w sierpniu obcinać ich końce. W lutym można wykonać cięcie uzupełniające.

Dębiany. Roślina została kupiona w PUDIZie w Olsztynie 11 marca 2008 wraz z trzema innymi okazami aktinidii. Na stałe miejsce została wysadzona 23 lipca 2008, ale na zimę wykopana i ponownie posadzona do gruntu w sadzie 28 marca 2009. Niekorzystne warunki spowodowały, że roślina przepadła. Następna została kupiona wysyłkowo w szkółce Wędrowski. Przysłana została 13 sierpnia 2014.